Glycobiotechnology 2018 – final program

Glycobiotechnology 2018 is taking place in Manchester on 3rd & 4th September 2018.

See here for more details. The full program is below.

Day 1 – Monday 3rd September 2018

9.30 -10.30 Arrival, Registration & Refreshments

Session 1 Chair: Sabine Flitsch, University of Manchester

10.30 – 10.40 Welcome & Introduction – Sabine Flitsch – IBCarb Director

10.40 – 11.10 Invited Speaker: Joachim Thiem (Glycom & Universität Hamburg) ‘Chemoenzymatic Syntheses and Inhibition Studies’

11.10 – 11.25 Short talk: Simon Webb (University of Manchester) ‘Enzymatic Modification of Synthetic Glycolipids in Vesicle Membranes’

11.25 – 11.40 Short talk: Jerry Turnbull (University of Liverpool) ‘Chemoenzymatic strategy for generating next-generation heparin therapeutics’

11.40 – 11.55 Short talk: Ed Yates (University of Liverpool) ‘Seaweeds as a source of bioactive materials for wound healing’

11.55 – 12.10 Short talk: Igor Baruskov (University of Liverpool) ‘Identification and evaluation of algal sulfotransferases for enzymatic polysaccharide modifications’

12.10 – 12.25 BBSRC overview – Elizabeth Saunders, Strategy & Policy Manager

12.25 – 13.55 Lunch

Session 2 Chair: Nathalie Juge, Quadram Institute Bioscience

13.55 – 14.10 Short talk: Stuart Haslam (Imperial College London) ‘Structural Glycobiology for Glycobiotechnology’

14.10 – 14.25 Short talk: Bruce Turnbull (University of Leeds) ‘Lectin Engineering’

14.25 – 14.40 Short talk: Gerd Wagner (Kings College London) ‘Chemical Glycoengineering of IgE Antibodies’

14.40 – 14.55 Short talk: Andrew Powell (Liverpool John Moore University) ‘Investigating Skin-Antibiotic Activities of Heparin: Priming Heparin-Based Industrial Biotechnology’

14.55 – 15.25 Invited speaker: Barbara Pfister (ETH Zurich) ‘Recreating Starch Synthesis in Yeast’

15.25 – 16.10 Refreshments & Networking

Session 3 Chair: Stuart Haslam, Imperial College London

16.10 – 16.25 CarboMet Horizon 2020 project overview – Sabine Flitsch, Coordinator

16.25 –16.40 Short talk: Dani Ungar (University of York) ‘Modelling Glycan Processing Reveals Golgi-Enzyme Homeostasis in Different Cellular States’

16.40 – 16.55 Short talk: Graham Stafford (University of Sheffield) ‘Oral microbiology and glycoenzymes’

16.55 – 17.10 Short talk: Andrew Laws (Huddersfield University) ‘Probiotic Polysaccharides’

17.10 – 17.25 Short talk: Federico Sabbadin (University of York) ‘An Ancient Family of Lytic Polysaccharide Monooxygenases with Roles in Arthropod Development and Biomass Digestion’

17.25 – 17.55 Invited Speaker: Frederique Lisacek (Swiss Institute of Bioinformatics) ‘Glycoinformatics: A Toolbox for Bridging Glycoscience with Multiple –Omics’

17.55 – 18.05 Closing remarks day 1

Evening reception

18.05 – 20.00 Networking buffet & ‘Sweet Existence’ art exhibition with Karen Barber

Day 2 – Tuesday 4th September

Session 4 Chair: Steve Eichhorn, University of Bristol

9.00-9.05 Welcome to day 2

9.05 – 9.35 Invited speaker: Vincent Bulone (KTH Royal Institute of Technology) ‘Structural diversity and biosynthesis of fungal and oomycete cell wall polysaccharides’

9.35 – 9.50 Short talk: Gavin Miller (Keele University) ‘Building blocks for Designer Alginates’

9.50 – 10.05 Short talk: Martina Lahmann (Bangor University) ‘Synthesis of C-glycoconjugates as tools for biological investigations’

10.05 – 10.20 Short talk: Matthew Gibson (Warwick University)  ‘Glycosylated Nanomaterials; Design and Application’

10.20 – 10.35 RSC Carbohydrate Group overview – Matt Gibson, Chair

10.35 – 11.20 Refreshments & Networking

Session 5 Chair: Bruce Turnbull, University of Leeds

11.20 – 11.35 Short talk: Paul Dupree (University of Cambridge)  ‘Detailed enzymic characterization of Gum Odina polysaccharide, and scale up of components for later studies of functionality’

11.35 – 11.50 Short talk: Eleanor Binner (University of Nottingham) ‘Microwave-assisted depolymerisation of an algal polysaccharide’

11.50 – 12.05 Short talk: Nathalie Juge (Quadram Institute Bioscience) ‘Biological role and application of intramolecular trans-sialidases from gut symbionts’

12.05 – 12.20 Short talk: David Green (SAMS) ‘Identifying novel enzymes for the modification of a marine algal polysaccharide’

12.20 – 12.35 Short talk: Seung Lee (University of Southampton) ‘Development of hyper-activity glycosynthase for high value glycosides’

12.35 – 14.05 Lunch

Session 6 Chair: Rob Field, John Innes Centre

14.05 – 14.20 Short talk: Darren Smith (Northumbria University) ‘Metagenomics as a tool for the rapid discovery of novel glycosyltransferases’

14.20 – 14.35 Short talk: RuAngelie Edrada-Ebel (University of Strathclyde) ‘Development of high-value compounds from Bacillus licheniformis’

14.35 – 14.50 Short talk: Timothy Douglas (University of Lancaster) ‘Mineralized polysaccharide hydrogel biomaterials for bone tissue regeneration’

14.50 – 15.05  Short talk: Adélaïde Raguin (Heinrich Heine University Düsseldorf) ‘Stochastic modeling of starch granule biogenesis’

15.05 – 15.35 Invited speaker: Jolanda van Munster (University of Manchester)  ‘Sweet spots for fungal lignocellulose degradation; Surface analysis tools to identify activity of Aspergillus niger and its enzymes on plant biomass’

15.35 – 15.45 Closing remarks day 2

15.45 – 16.30 Refreshments & Networking